FOLKLÓR ZAKLADATELIA

Janko Petrenka – zakladateľ folklórnej sekcie Spectrum ART
DSC_0325Narodil sa 5.2.1947 vo Východnej. Janko bol napriek svojej malej výške jedinečný sólista v SĽUKU. Na pódim sa dostal už ako štvorročný. V roku 1958 sa stal laureátom folklórnych slávností vo Východnej. V roku 1963 sa stáva sólistom SĽUKU a pod vedením choreografa majstra Kubánku sa pretancoval cez celé Slovensko až do zámoria. Po 27 rokoch zavesil síce svoje “profesionálne krpce na klinec”, ale ľudovému tancu zostal verný. Ako riaditeľ folkloristickej sekcie Spectrum ART spolu s Dušanom Kollárom a Jánom Palovičom podporujú ľudový tanec, rýdzosť folklóru a dedičstvo otcov. Spoločné projekty, účasti na folklórnych festivaloch, hudobné i tanečné spomienkové pásma SĽUKU ako aj spolupráca s Vrchárskym orchestrom tvoria náplň ich spoločných aktivít. Janko Petrenka je maskotom spoločnosti Spectrum ART, jeho nekonečná energia, vitalita i pozitívne myslenie obohacuje nás všetkých.

Ján Palovič – spoluzakladateľ folklórnej sekcie Spectrum ART
IMG_9985-thumbNarodil sa 18.8.1947 na Ponikách. Je virzuózny multiinštrumentalista ľudových nástrojov, spevák, tanečník, folklorista a národopisec. Vyrástol na ľudovej hudbe a zvykoch a vďaka svojim rodičom aj život vníma cez ľudovú pieseň. Ako 14 ročný začal tancovať v súbore Urpín v Banskej Bystrici. Neskôr pochodil “po valachoch”, aby nazbieral klenoty ľudovej slovesnosti, ktoré potom prezentoval v rozhlase i televízii. Janko Palovič zúročil svoje poznatky a talent v profesionálnom súbore SĽUK, (26 rokov), kde sa vytvorila nerozlučná dvojica Palovič – Petrenka. Ján Palovič pochodil so SĽUKOM celý svet a zvyšok sveta potom pochodil s bábkovým divadlom majstra Andreleho. Dušan Kollár spolu s Palovičom a Petrenkom za ostatné roky nevynechali ani jeden folklórny festival na Slovensku. Janko Palovič so svojimi gajdami, heligónkou či píšťalkou je ozdobou každého večierka, či spoločenskej udalosti spoločnosťou Spectrum ART.

Juraj Pecník Vrchársky orchester
Juraj%20Pecnik%20portretJuraj Pecník, hudobný virtuóz v hre na husliach, pedagóg a folklorista, rodák z Čerína pri Banskej Bystrici založil v roku 1977 ĽH Pecníkovci a neskôr v roku 2004 “Vrchársky orchester” v ktorom sa stretáva viacero hudobných motívov z fascinujúceho regiónu – Podpoľania. Zoskupil nielen celistvé hudobné teleso, ale aj spevákov, sólistov, tanečníkov a taktiež skupinu hrdých primášov známych mien. Juraj Pecník vypracoval jedenapolhodinové pásmo “Vrchárska paráda” s ktorým žne úspechy na domácich pódiách v Terchovej, Očovej, Hrušove i Východnej. Svojim vystúpením zaujal i na festivale Bažant Pohoda 2009. Vrchársky orchester, ktorý sa pomaly omladzuje druhou generáciou spolupracuje s Terchovskou muzikou bratov Muchovcov, ale aj s Diabolskými husľami Berkyho Mrenicu, Sľukom a Lúčnicou. Ľudová hudba Juraja Pecníka nechýbala na žiadnom väčšom podujatí organizovanom spoločnosťou Spectrum ART a nechýbal ani na 14. medzinárodnom veľtrhu v Monaku.