ROCK/POP/JAZZ

Palo Hammel – zakladateľ rock-popovej sekcie Spectrum ART
Hammel2Narodil sa 7. 12. 1948. Pochádza z muzikantskej rodiny. Otec, huslista v SND ho vedie k hudbe a tak sa tiež stáva nádejným huslistom. Jeho starší brat Juraj ho ako trinásťročného privádza k rock’n’rollu. V rokoch 1962-63 pod vplyvom zahraničného bigbítu zakladá skupinu Prúdy. V roku 1965 skladá Pavol Hammel svoju prvú pesničku s názvom “Spievam si pieseň” a v roku 1968 mu Supraphon vydáva prvý singel. Jeho hudobná kariéra rokmi stúpa. Skupina Prúdy niekoľkokrát zmenila obsadenie, ale Palo Hammel je jeho stálicou. Skupina Prúdy vydávajú neskôr LP platne v slovenskom vydavateľstve Opus s textami Borisa Filana a od roku 1977 spolupracuje na textoch s Kamilom Peterajom.Tvorí a koncertuje aj ako sólový spevák a spolupracuje s mnohými osobnosťami slovenskej i českej rockovej scény. Je blízkym priateľom spoločenstva Spectrum ART, v ostatnom čase sa venuje aj maľovaniu obrazov.

Skupina HEX
HEX%20newJe slovenská pop-rocková sídlisková skupina, ktorá vznikla v roku 1989 v Bratislave v zložení Peter “Ďuďo” Dudák, Tomáš “Yxo” Dohňanský, Jozef “Jožko” Juríčka, Peter Slameň a Martin “Fefe” Žúži. Skupina permanentne tvorila nové pesničky. Výsledkom bola prvá mediálna pozvánka STV do relácie “Aréna talentov” V roku 1991 sa kapela prihlásila do súťaže Rocklet. Úspech v tejto súťaži priniesol možnosť koncertovať po Slovensku a možnosť nahrávania v agentúre Rock-Pop-Jazz. Skupina začala byť mediálne známa po tom, ako sa jej ujal producent Martin Sarvaš a po vydaní maxisinglu “Dobrý motýľ” vydavateľstvom Monitor EMI. V októbri 1992 sa v Unic-Clube konal krst debutového CD: “Ježiš kristus nosí krátke nohavice”. V roku 1997 dosahuje skupina najväčšiu hranosť v slovenských médiách. Od roku 2004 po vystúpení na I. Štiavnickom Tajchu je spriaznenou kapelou spoločnosti Spectrum ART.

Lucia Lužinská
Luzinska-portretNarodila sa 21. 2. 1976 v Trnave. V roku 1989 absolvuje ĽŠU v hre na klavír. Pôsobila ako speváčka v speváckom zbore Cantica Nova. Od roku 1995 študuje na VŠMU v Bratislave, odbor herectvo, ktoré ukončila v roku 1999. Od roku 1997 študovala techniku operného spevu u Prof. Eleny Holičkovej a neskôr vyštudovala jazzový spev na prestížnej Kunst Universität v Grazi. Svoje prvé štúdiové nahrávky realizovala v roku 1993. Neskôr pôsobila v Nemecku a Rakúsku, kde dostala spevácke angažmá. Na slovensku realizuje vlastné hudobné projekty, účinkuje v muzikáloch a v Radošinskom naivnom divadle. Ako vyprofilovaná jazzová speváčka účinkuje v Japonsku a následne so skupinou špičkových hudobníkov All Time Jazz Trio realizuje svoje prvé CD s názvom “First Take” a následne “(un)covered”, ktoré sponzorsky podporila aj spoločnosť Spectrum ART. V súčasnosti s partnerom, gitaristom Borisom Čellárom propaguje jazz medzi mládežou v projekte “Jazz ide do školy”.

Mikuláš Škuta

LEAD Technologies Inc. V1.01

Narodil sa 3. januára 1960 v Komárne. Vyštudoval bratislavské konzervatórium a v rokoch 1979-1984 Vysokú školu muzických umení v Bratislave. Štúdium dokončil v rámci štipendia v Paríži, pod vedením Claude Hefflera. Je víťazom mnohých súťaží a v roku 1983 získal cenu Márie Calasovej v Aténach za klavírnu interpretáciu.Vystúpil ako čestný hosť spoločnosti Spectrum ARTv rámci samostatného recitálu na 14. medzinárodnom veľtrhu v Monaku. V súčasnosti spolupracuje s mnohými hudobnými osobnosťami doma i v zahraničí na jazzových projektoch. Koncertuje v Londýne, Salzburgu, Klagenfurte, Nemecku i Švajčiarsku. V repertoári má skladby Milesa Davisa, Chic Coreu, Gerschwina i Rachmaninova. Jeho prístup k interpretácii je novátorský a experimenálny.

Marián Greksa
Marian%20GrexaJe slovenský rockový spevák, bubeník a bassgitarista, známy hlavne pôsobením v skupinách Modus a Demikát. Narodil 11. júna 1959 v Bratislave, počas štúdia na gymnáziu hrával v študentských kapelách. V roku 1983 spolu s gitaristom Andrejom Šebanom založili hardrockovú kapelu Demikát. V roku 1983 sa skupina rozpadla a Marian po skončení právnických štúdií dostal ponuku spievať v skupine Modus s ktorou nahral albumy Najlepšie dievčatá a Každý niečo hrá. Po vojenskej službe spolu s Borisom Filanom, Andrejom Šebanom a Pecim Uherčíkom uviedol svoj prvý sólový album Demikát. Počas nežnej revolúcie vychádza Greksovi album Amnestia v blázinci a v roku 1995 album Grejtst Hic. Neskôr oživuje bývalú slávu Demikátu spolu s Henrym Tóthom a Emilom Frátrikom. Účinkuje v muzikáloch Krysař, Hammlet a Kleopatra. Popri divadle hráva v kluboch ako zoskupenie Grexabat. Spoločnosť Spectrum ART podporilo vydanie jeho ostatných albumov.

Igor Bázlik
igor%20bazlikNarodil sa 5. decembra 1941 v Banskej Bystrici. V roku 1958 zmaturoval na jedenásťročnej strednej škole v Banskej Bystrici. Po maturite odišiel na Konzervatórium do Bratislavy. Po jeho úspešnom absolvovaní bol prijatý na VŠMU v Bratislave. Štúdium ukončil v roku 1966. Bol hudobným redaktorom a neskôr režisérom v Československom rozhlase. Od roku 1979 je v slobodnom povolaní ako skladateľ, dirigent, hráč na klávesové nástroje a súčasne pedagóg na Konzervatóriu v Bratislave. Je autorom vyše 1500 skladieb, dvoch opier, niekoľkých muzikálov a množstva iných hudobných projektov. Jeho známe šanzóny naspievali Marcela Laiferová, Zora Kolínska,Tatiana Hubinská, Karol Duchoň a mnohí ďaľší. V roku 1973 a 1977 získal Strieborné Bratislavské lýry. Igor Bázlik je obdivovateľom a milovníkom výtvarného umenia, zúčastňuje sa na vernisážach i iných aktivitách spoločnosti Spectrum ART.